کشتی یونانی

  •  -

    غروب آفتاب در پشت کشتی یونانی

  •  -
  •  -

کشتی یونانی

در غرب جزیره یك كشتی عظیم‌الجثه در سواحل نیلگون كیش جا خوش كرده است كه به كشتی یونانی معروف است. در یكی از روزهای گرم تابستان سال ۱۳۴۵، بومیان جزیره كیش ناگهان كشتی عظیم‌الجثه‌ای را كه در نزدیكی آبادی باغو به گل نشسته بود، دیدند. هنوز پس از گذشت سال‌ها دلیل به گل نشستن این كشتی در پس پرده‌ای از ابهام است اما گفته می‌شود به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دریایی در سواحل جزیره كیش این اتفاق روی‌ داده است. این كشتی در سال ۱۳۲۲ شمسی توسط شركت ویلیام هامیلتون به وزن ۷۰۶۱ تن و به طول ۱۳۶ متر در بندر گلاسكو در اسكاتلند ساخته شد و در روز ۴ مرداد ۱۳۴۵ به هنگام بازگشت از ایران، در سفر دریایی خود به كشور یونان در عرض جغرافیایی ۲۶ و ۲۰ درجه شمالی و طول جغرافیایی ۵۳ و ۵۴ درجه شرقی به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورینوكو، یدك‌كش هلندی برای بیرون كشیدن این كشتی به ثمری نرسید. تلاش‌های ناموفق زیادی برای بیرون كشیدن آن انجام شد و به ناچار سرنشینان كشتی مجبور به ترك آن شدند و بار آن تخلیه شد، چرا كه عملیات بیرون كشیدن كشتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود. اطلاعات بدست آمده از شركت بیمه لویدز لندن نشان دهنده این است كه این كشتی در زمان به گل نشستن متعلق به كشور یونان و بنام «کولا اف» بوده است. این كشتی در ابتدا «شیپور امپراتور (امپایر ترومپت)» سپس «نچرالیست» و در سال های بین ۱۳۳۸ تا یكسال قبل از توقف، در مالكیت خطوط كشتیرانی ایران با نام‌های «سیروس فارس»، «همدان» در تردد بوده است. تماشای خورشید كه به آهستگی در پشت كشتی یونانی در آبهای نیلگون خلیج فارس غروب می‌كند خاطره‌ای فراموش‌نشدنی و جاویدان است. گذشت زمان كشتی را دچار فرسودگی كرده است. قسمت تحتانی كشتی كه در آب است بر اثر برخورد امواج دریا با آن پوسیده و هر آن ممكن است فرو ریزد.

این کشتی یکی از نمادهای آشنای کیش است و بعید است، حتا اگر به جزیره سفر نکرده‌اید، تصاویر آن را ندیده باشید. پیشنهاد می‌کنیم، با توجه به پوسیدگی و فرسایش شدید بدنه، شانس خود را برای بازدید از کشتی یونانی از دست ندهید. از طرفی هم امید داریم متولیان جزیره به فکر چاره‌ای برای حفظ این کشتی محبوب باشند.

پارك ساحلی كشتی یونانی در زمینی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع با امكاناتی چون آمفی‌تئاتر، كافه تریا، رستوران ایرانی و لبنانی، غرفه‌های فروش تنقلات، ایستگاه‌های كرایه اسكیت، دوچرخه، شترسواری، و فروش محصولات ورزشی در محیط پیرامون كشتی یونانی در دست احداث است.

اطلاعات دسترسی

نشانی جزیره کیش، ساحل جنوب غربی، جاده جهان
امکانات پارکینگ روباز، پارک، بوفه، نمازخانه، اجاره دوچرخه، شترسواری، سرویس بهداشتی