گذر هنرمندان

  •  -
  •  -
  •  -

گذر هنرمندان

گذر پیاده‌رو ضلع شرقی خیابان سنایی با سردیس‌هایی از هنرمندان و اندیشمندان شاخص ایرانی آذین شده است كه با جای‌گیری و نورپردازی ویژه، محل مناسبی برای آشنایی با هنر و فرهنگ این مرز و بوم است. فضای زیبای گذر به علاقه‌مندان امكان گرفتن عكس یادگاری با مشاهیر را می‌دهد. برخی از هنرمندان و نامورانی كه تندیس آنها در گذر هنرمندان نصب شده است عبارتند از:

میرزا محمد تقی‌خان فراهانی
مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظم‌های ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بود. اصلاحات امیرکبیر اندکی پس از رسیدن وی به صدارت آغاز گشت و تا پایان صدارت کوتاه او دنبال شد. وی بنیان‌گذار دارُالفُنون بود که برای آموزش دانش و فن‌آوری‌های نو در تهران پایه‌گذاری شد. هم‌چنین انتشار روزنامه‌ی وقایع اتفاقیه از جمله کارهای وی به‌شمار می‌آید.

دکتر کمال‌الدین آرمین
او از بنیانگذاران دانش آسیب شناسی (پاتولوژی) در ایران است.

سید مرتضی آوینی
مستند‌ساز دفاع مقدس و روزنامه‌نگار حوزه‌ی فرهنگی بود. مجموعه فیلم‌های مستند تلویزیونی او درباره جنگ ایران و عراق با نام «روایت فتح» شناخته‌شده است.

پروین اعتصامی
شاعر ایرانی بود که از وی به عنوان مشهورترین شاعر زن ایران یاد شده است.

غلامحسین امیرخانی
هنرمند خوش‌نویس ایرانی است. مدیریت و ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، مدیریت فرهنگسرای ارسباران (هنر) و ریاست شورای عالی خانه هنرمندان ایران از جمله سمت‌های اوست.

عزت‌الله انتظامی
بازیگر پر سابقه‌ی تئاتر و سینما، او «آقای بازیگر» سینمای ایران است.

غلامحسین بنان
استاد آواز و خواننده‌ی موسیقی کلاسیک ایرانی است. او عضو شورای موسیقی رادیو، استاد آواز هنرستان موسیقی تهران و بنیان‌گذار انجمن موسیقی ایران بوده‌است.

عیسی بهادری
نقاش، طراح فرش و از برجسته‌ترین طراحان هنری و احیاگران هنرهای سنتی ایران است. بهادری نزدیک به سی سال سرپرست هنرستان هنرهای زیبا اصفهان بوده که در این مدت شاگردان بسیاری را پرورش داده است.

حسین بهزاد
مینیاتوریست برجسته‌ی ایرانی، دارای نشان بوعلی سینا از موزه‌ی ایران باستان و نشان درجه‌ی یک هنر.

محمد کریم پیرنیا
معمار، پایه‌گذار مرمت و احیای بناهای تاریخی کشور در نیم قرن اخیر و مؤلف اصلی واژه‌های معماری ایران.

مهندس احمد حامی
او از بنیان‌گذاران دانش راه و ساختمان ایران است. وی را به نام پدر راه‌های ایران می‌شناسند.

پروفسور سید محمود حسابی
فیزیکدان، سناتور، وزیر آموزش و پرورش و بنیان‌گذار فیزیک دانشگاهی در ایران بود.

آیت‌الله حسن حسن‌زاده آملی
روحانی مجتهد، عارف، فیلسوف متأله و مدرس دروس حوزوی است. وی را علامه ذوالفنون نیز می‌نامند و در ادبیات، علوم غریبه، ریاضی، هیئت و ... تبحر دارد و از خود اشعار حکیمانه‌ای نیز دارد.

علی محمد حیدریان
از نقاشان برجسته‌ی ایرانی و از شاگردان کمال‌الملک بود. از معلمان مدرسه‌ی صنایع مستظرفه، و پس از آن، مدرسه‌ی هنرهای زیبا بود که بعداً به دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران تبدیل شد.

عبدالحسین سپنتا
نویسنده، پژوهشگر و فیلمساز. او نخستین فیلم ناطق ایرانی را ساخته است.

دکتر محمد قلی شمس
از بنیان‌گذاران دانش چشم پزشکی نوین در ایران.

دکتر ابوالحسن شیخ
او از بنیان‌گذاران شیمی نوین در ایران است.

ابوالحسن صبا
استاد موسیقی ایرانی، آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی سرشناس ایرانی بود. او از برجسته‌ترین چهره‌های موسیقی ایران در هفتاد سال گذشته است.

ابوالحسن‌خان صدیقی
نقاش و مجسمه‌ساز برجسته‌ی ایرانی و از شاگردان کمال‌الملک بود. تندیس فردوسی در میدان فردوسی تهران، تندیس خیام در پارک لاله تهران، تندیس نادرشاه افشار در آرامگاه نادرشاه در مشهد و طرح چهره ابوعلی سینا از کارهای برجسته‌ی وی هستند.

علی‌اکبر صنعتی
نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی. او تنها هنرمند ایرانی است که دو موزه به نامش ثبت شده‌است: موزه صنعتی کرمان و موزه صنعتی تهران (موزه هلال‌احمر). صنعتی یکی از مجسمه‌سازان قدیمی عصرجدید ایران است. او شاگرد ابوالحسن‌خان صدیقی بود. او تا پایان عمر عضو پیوستهٔ فرهنگستان هنر ایران باقی ماند.

سید محمدتقی فاطمی
استاد پیشکسوت در رشته‌ی ریاضیات،‌ دارنده‌ی دکترای ریاضیات از دانشسرای عالی پاریس.

دکتر محمد قریب
 از اولین پزشکان متخصص طب اطفال ایران و بنیانگذار طب نوین اطفال در ایران و از بنیان‌گذاران بیمارستان مرکز طبی کودکان بود.

ابراهیم قنبری مهر
سازندهٔ سرشناس سازهای موسیقی، مبتکر ایرانی و از شاگردان ابوالحسن صبا، اتی ین واتلو و سورن آراکلیان است.

دکتر حسین کشی افشار
بنیان‌گذار دانش ژئوفیزیک در ایران.

دکتر محمدحسن گنجی
استاد سرشناس جغرافیا در دانشگاه تهران بود. از او به‌عنوان بنیان‌گذار دانش جغرافیای نوین و هواشناسی در ایران نام برده می‌شود.

شریف لطفی
آهنگساز، رهبر ارکستر، نوازنده‌ی هورن و از استادان دانشگاه هنر است. او مدتی ریاست هنرستان عالی موسیقی را برعهده داشته و رهبری ارکستر سمفونیک فرهنگسرای بهمن و ارکستر فیلارمونیک تهران با او بود. وی از آغاز تاسیس تا اواخر سال ۱۳۸۹ رییس دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر بود.

میرزا کاظم محلاتی
او از بنیان‌گذاران دانش داروسازی نوین در ایران است.

دکتر جمال‌الدین مستقیمی
از بنیان‌گذاران دانش تشریح پزشکی. او اولین دستیار آزمایشگاهی علم آناتومی در ایران بود و به گفته و گواهی بسیاری از اساتید علم آناتومی در ایران اغلب اساتید این علم یا شاگرد استاد و یا شاگرد شاگردان این استاد در ایران بوده‌اند.

دکتر غلامحسین مصاحب
ریاضی‌دان و دانشنامه‌نویس ایرانی بود. به سبب کوشش‌های او در راه ترویج ریاضیات جدید در ایران وی را «پدر ریاضیات جدید» در ایران می‌دانند.

مرتضی ممیز
طراح گرافیک، تصویرگر و بنیان‌گذار و مدرس رشته‌ی گرافیک در دانشگاه تهران است. او را پدر هنر گرافیک ایران می‌نامند.

مهندس سید هادی میرمیران
استاد دانشگاه و معمار نامدار ایرانی بود. او چهار دهه فعالیت حرفه‌ای کرد. از میان آثار وی می‌توان به طراحی شهر جدید بهارستان در اصفهان، ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز، ساختمان کنسولگری ایران در فرانکفورت، ساختمان مرکزی بانک توسعه صادرات ایران، ساختمان مجموعه‌ی ورزشی رفسنجان، طرح ساختمان کتابخانه ملی ایران (اجرا نشده)، طرح ساختمان فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی ایران (اجرا نشده) و طرح ساختمان موزه ملی آب (اجرا نشده) اشاره کرد. از مهمترین ویژگی‌های او حفظ پیوست و روح معماری کهن ایرانی با روش‌های نوین طراحی بود.

میرزا عبدالغفار اصفهانی
ملقب به نجم‌الدوله و نجم‌الملک، از منجمان و مهندسان بسیار موفق زمان خود و استاد ریاضی مدرسه دارالفنون بود. وی در روزگار خود در حساب و هندسه و نجوم و نقشه‌کشی سرآمد بود. او ریاضیات جدید اروپایی را در ایران معرفی کرد و آن را با ریاضیات قدیم اسلامی تلفیق نمود.

غلامرضا تختی
هم‌چنین مشهور به لقب «جهان‌پهلوان»، کشتی‌گیر نامدار ایرانی، او در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن به همراه امام‌علی حبیبی نخستین مدال‌های طلای تاریخ ورزش ایران در بازی‌های المپیک را کسب کرد. او با یک مدال طلا و دو مدال نقره‌ی المپیک، دو طلا و دو نقره‌ی قهرمانی جهان و یک مدال طلای بازی‌های آسیایی در فهرست برترین‌های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد. او یکی از سه کشتی‌گیر ایرانی (در کنار امام‌علی حبیبی و عبدالله موحد) است که تصویر آنها در تالار افتخارات فیلا نصب شده است.

اطلاعات دسترسی

نشانی جزیره كیش، حد فاصل میادین سنایی و ساحل
امکانات پارکینگ، فضای سبز، نورپردازی مناسب جهت تصویربرداری