مقررات گمرکی جزیره کیش

ورود و خروج مسافر به جزیره زیبای کیش نیز که یک منطقه آزاد است مشمول مقررات گمرکی است که برای آگاهی مسافران عزیز مهم‌ترین بخش‌های آن به شرح زیر است:

مقررات کالای همراه مسافرین در ورود به جزیره کیش

 1. همراه داشتن دوربین فیلم‌برداری غیرحرفه‌ای، کامپیوتر شخصی (لپ‌تاپ) و تلفن همراه جزو لوازم مسافر بوده و نیاز به ثبت گمرک ندارد.
 2. مسافرین هنگام ورود به کیش چنانچه کالای خارجی به همراه دارند که نیاز به ثبت گمرک دارد (کالاهایی غیر از لوازم شخصی)، قبل از ترک سالن ورودی مراتب را به گمرک اطلاع دهند تا تمهیدات لازم جهت ثبت و تطبیق در برگشت معمول گردد.

مقررات کالاهای همراه مسافرین خروجی از کیش

 1. مسافرینی که وارد جزیره کیش می‌شوند اعم از ایرانی یا خارجی هنگام خروج به سرزمین اصلی علاوه بر وسایل شخصی خود می‌توانند تا سقف ۸۰ دلار با داشتن گذرنامه و با تهیه کارت سبز معتبر، صادره از سوی سازمان منطقه آزاد کیش انواع کالا اعم از لوازم بهداشتی، غذایی، پوشاک، کالاهای برقی و ... درصورتی‌که جنبه تجاری و یکنواخت نداشته و مصرفی شخصی داشته باشد، به استناد مصوبه هیئت محترم وزیران با معافیت از حقوق گمرک و سود بازرگانی ترخیص و مازاد بر معافیت تا سقف ۸۰ دلار دوم را با اخذ عوارض متعلقه به‌شرط غیرتجاری و در صورت یکنواخت نبودن مطابق با فهرست کالای همراه مسافر که توسط وزارت بازرگانی به گمرک ابلاغ می‌شود ترخیص نمایند.
 2. کالای ممنوعه قانونی عبارت‌اند از اشیاء عتیقه و کتب خطی و اسلحه سرد و گرم جنگی و مواد محترقه و منفجره و گلوله و مهمات و دارو مازاد مصرف شخصی و دستگاه‌های مخصوص عکاسی و فیلم‌برداری هوایی، تلفن‌های برد غیرمجاز (بالاتر از ۳۰۰ متر) دستگاه‌های فرستنده و گیرنده و اجزاء و قطعات آن‌ها، آلات قمار، مواد مخدر از هر نوع، نوار صوتی و تصویری و رادیوضبط غیر پرتابل، تلویزیون، یخچال‌فریزر و نشریات که مخالف نظم عمومی و شئون ملی یا عفت عمومی یا مذهب رسمی کشور باشد.
 3. کالاهای ممنوعه شرعی که به‌موجب شرع مقدس اسلام ممنوع شده است.
 4. برای جلوگیری از ورود و سرایت آفات و بیماری‌های نباتی از همراه داشتن انواع بذر، قلمه و پیوند، ریشه، نهال و تخم نباتات بدون داشتن مجوز سازمان حفظ نباتات و اخذ پروانه از وزارت کشاورزی خودداری فرمایید.
 5. با توجه به عدم وجود پانسیون حیوانات در کیش، از آوردن حیوانات خانگی و به‌ویژه پرندگان به جزیره کیش اکیداً خودداری فرمایید.
 6. مسافرانی می‌توانند از مسیر کانال سبز عبور نمایند که هیچ‌یک از کالاهای ممنوعه شرعی و قانونی ذکرشده را همراه خود نداشته باشند.
 7. ورود کالاهایی که روی آن‌ها یا لفاف آن علامت یا تصویری که مخالف نظم عمومی، شئون ملی، عفت عمومی و یا مذهب رسمی کشور باشد ممنوع است.
 8. ورود اسکناس‌های خارجی که در کشور مبدأ از جریان قانونی خارج‌شده و همچنین اسکناس و تمبر تقلبی و ساختگی به کشور ممنوع است.
 9. لازم به ذکر است با توجه به افزایش تعرفه پوشاک هر کیلوگرم ۲۵۰٬۰۰۰ ریال و گوشی همراه با مأخذ ۶۰% و عدم رجیستری و فعال بودن گوشی‌های موجود در منطقه آزاد کیش حتی‌الامکان از خرید این‌گونه کالاها خودداری فرمایید.
 10. هرگونه کالای همراه خود را به گمرک اظهار نموده و از اختفاء یا جاسازی نمودن آن یا عبور کالا از مسیرهای غیر گمرکی خودداری نمایید. در غیر این صورت به استناد ماده ۲۹ قانون امور گمرکی قاچاق تلقی و پیگرد قانونی دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از مقررات و تشریفات گمرکی با شماره تلفن ۴۴۲۲۵۷۸- ۷۶۴ تماس حاصل فرمایید.

مقررات ورود خودرو شخصی به جزیره کیش

قابل‌توجه مسافرین محترمی که با خودروی شخصی از مسیر دریا به جزیره کیش سفر می‌نمایند.

 1. واحد کابوتاژ گمرک کیش مستقر در اسکله بندرگاه به‌صورت شبانه‌روزی بوده و آمادگی ارائه خدمات گمرکی در تمام ایام را دارد.
 2. کابوتاژ خودروی سواری فقط در مسیر کیش- لنگه- چارک است.
 3. مسافرین محترم در بدو ورود حتماً پروانه کابوتاژ صادره از گمرک مبدأ را دریافت نموده و تا زمان خروج از کیش حفظ نمایند.
 4. در هنگام ورود به جزیره کیش برگه ترافیک صادره از سوی انتظامات بندرگاه را دریافت نموده و تا زمان خروج از کیش حفظ نمایید.
 5. قبل از صدور مجوز حرکت از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران می‌بایست امور مربوط به هماهنگی‌های لازم با شرکت کشتی‌رانی و عدم خلافی از ترافیک راهنمایی و رانندگی اخذ فرمایید.
 6. ارائه کارت و اسناد مالکیت مربوط به خودرو و کارت شناسایی مالک الزامی است.
 7. شروع انجام صدور پروانه کابوتاژ ساعت ۸ صبح هرروز است جهت انجام امور بازرسی و تطبیق با اسناد ورودی رأس ساعت تعیین‌شده به دایره کابوتاژ مراجعه فرمایید.
 8. هرگونه تعمیرات که منجر به تعویض شماره سیلندر و موتور خودرو گردد ممنوع بوده و چنانچه این امر صورت پذیرد در موقع خروج نیاز به اخذ مجوز از وزارت بازرگانی و صنایع خواهد داشت.
 9. هرگونه کالای خریداری‌شده و لوازم شخصی همراه خود را از خودرو خارج و از مسیر سالن ارزیابی مسافری پایانه دریایی به کشتی منتقل نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارائه نظرات خود در امور گمرکی با شماره تلفن ۴۴۲۳۳۹۸- ۷۶۴ و جهت کسب اطلاعات مربوط به شناورها با شماره تلفن ۴۴۲۲۳۰۰ – ۷۶۴ تماس حاصل فرمایید.