سفر هوایی به جزیره کیش

همه روزه بیش از ۳۰ پرواز از شهرهای مختلف کشور به مقصد فرودگاه بین‌المللی جزیره کیش انجام می‌شود و بیش از یازده شرکت هواپیمایی پروازهای منظم روزانه یا هفتگی به مقصد یا از مبداء جزیره کیش را ارایه می‌نمایند. این حجم پروازها و مسافران، فرودگاه بین‌المللی جزیره کیش را به سومین (به ترتيب مهرآباد، مشهد و كيش) فرودگاه پر رفت و آمد کشور مبدل کرده‌است. ناگفته پیداست که گزینه‌ی سفر هوایی یکی از بهترین روش‌های سفر به جزیره کیش است. با پرس‌و‌جو از آژانس‌های مسافرتی و یا با نگاهی به آگهی‌های فروش تور و بلیت متوجه تنوع و گوناگونی بهای بلیت هواپیما به جزیره کیش می‌شویم. از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳ قوانین آزاد‌سازی نرخ بلیت هواپیما آغاز شده و شرکت‌های هواپیمایی یا اجاره‌کنندگان پرواز به تعیین نرخ بلیت می‌پردازند، با این حال یک نرخ عرفی به عنوان قیمت پایه در نظر گرفته می‌شود. در این میان گاهی می‌توان بلیت با بهای بسیار ارزان قیمت پیدا نمود که نه تنها سنخیتی با نرخ عرفی ندارد بلکه با محاسباتی سرانگشتی، سود‌بخش بودن آن پرواز را زیر سوال می‌برد. اما این تنوع قیمت از کجا ناشی می‌شود.

بلیت‌های سیستمی و چارتری

به دلیل تعداد زیاد مسافران، علاوه بر پروازهای منظمی که توسط شرکت‌های هواپیمایی ارایه می‌شوند، اشخاص و موسسات توریستی نیز مبادرت به اجاره یا پیش‌خرید پرواز می‌نمایند. پروازهای سیستمی به پروازهای منظم و تقویمی که توسط نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی فروخته می‌شوند اطلاق می‌شود. بلیت پروازهای سیستمی برای کودکان تا دوازده سال دارای چندین درصد تخفیف هستند و در صورت انصراف مسافر از پرواز بر طبق بخشنامه‌های شرکت هواپیمایی با اخذ جریمه و کسورات قابل لغو یا استرداد است. عموماً پروازهای هواپیمایی‌های ایران ایر، ماهان و آسمان به صورت سیستمی است. نرخ بلیت این پروازها دارای قیمت مشخص هستند و جز در مواردی انگشت‌شمار تغییر نمی‌کنند.
اما بلیط چارتری کیش مربوط به پروازهایی است که یک یا چند آژانس مسافرتی تمام یا بخشی از بلیط آن هواپیما را پیش‌خرید کرده‌اند و به شرکت هواپیمایی درباره فروش بلیت تعهد داده‌اند. فروش بلیط چارتری تنها از طریق آژانس‌های مسافرتی انجام می‌گیرد و معمولاً قیمت بلیت مسافرین تا دوازده سال نیز به همان بهای بلیت بزرگسال محاسبه می‌شود. هر آژانس مسافرتی برای کنسلی بلیط پروازی که چارتر کرده است شرایط و جریمه‌های متفاوتی دارد. اغلب بلیت پروازهای چارتری قابل تعویض یا استرداد نیستند. بیشتر پروازهای هواپیمایی‌های معراج، اترک، زاگرس و کیش ایر چارتری هستند. از آنجایی‌که نرخ بلیت پروازهای چارتری توسط آژانس مسافرتی چارتر‌کننده تعیین می‌شود، در تاریخ‌هایی که مسافران کمی قصد سفر به کیش را دارند، بلیت چارتر با بهایی بسیار ارزان‌تر فروخته می‌شود چراکه پر نشدن هواپیما به آژانس مسافرتی چارترکننده ضرر می‌زند. این ضرر به خاطر تعهدی است که چارترکننده بابت فروش بلیت‌ها به شرکت هواپیمایی داده و ملزم است در هر صورت بهای بلیت‌ها را به او پرداخت کند. تخفیف این بلیت‌ها در برخی مواقع به ۸۰ درصد قیمت اولیه بلیت نیز می‌رسد!

از کدام شهرها می‌توان به جزیره کیش پرواز کرد؟

تقریباً از تمامی فرودگاه‌های بزرگ کشور پرواز مستقیم به جزیره کیش وجود دارد. برخی شهر‌های بزرگ دارای پروازهای منظم روزانه هستند و برخی از شهرهای کوچک‌تر پروازهای منظم هفتگی را ارایه می‌دهند. از شهرهای آبادان، ارومیه، اصفهان، اهواز، بم، بندرعباس، تبریز، تهران، چابهار، خرم‌آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، شیراز، کرمانشاه، گرگان و مشهد پرواز مستقیم تا جزیره کیش دایر است. از برخی شهرهای دیگر نیز مانند همدان و لار نیز پروازهای چارتری به مقصد جزیره کیش وجود دارد.