راهنمای سفر به جزیره کیش

برنامه‌ریزی سفر

چگونه برای سفر به جزیره کیش برنامه‌ریزی کنم؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های گردشگران جزیره کیش، چگونگی مدیریت سفر است. بسیاری ترجیح می‌دهند با تورهای مسافرتی سفر کنند و به دفاتر مسافرتی اعتماد می‌کنند، اما تورهای جزیره کیش غالباً یک بسته‌ی تخفیف‌دار است که توسط هتل‌ها عرضه‌شده و آژانس‌های مسافرتی تنها به چارتر پرواز و تماس با هتل مقصد برای اعلام اسامی مسافران می‌پردازند. عدم وجود برنامه‌ریزی سفر و یا یک راهنمای تور به‌شدت احساس می‌شود. گردشگران کیش تنها به تجربه‌ی شخصی خود و دیگر مسافران اتکا می‌کنند و این روش در انتهای سفر به افسوس‌ها و دریغ‌ها بدل می‌شود. تعیین هدف سفر، بررسی روش‌های رسیدن به مقصد، مدیریت زمان و هزینه‌ها، آگاهی از قوانین و مقررات و در نظر گرفتن علایق شخصی ازجمله عوامل تأثیرگذار در تجربه‌ی سفر هستند.

در این بخش، مجموعه مطالبی گردآوری شده تا به شما در برنامه‌ریزی سفر کمک کند.

مشاهده لیست کامل مطالب

مطالب این بخش

مقررات گمرکی جزیره کیش

ورود و خروج مسافر به جزیره زیبای کیش نیز که یک منطقه آزاد است مشمول مقررات گمرکی است که برای آگاهی مسافران عزیز مهم‌ترین بخش‌های آن به شرح زیر است:

مطالعه کنید

بهترین زمان سفر

ساحل نقره‌ای، آفتاب درخشان، آسمان آبی، دریای فیروزه‌ای، هوایی پاک و آرامش کامل؛ این ویژگی‌ها جزیره‌ی کیش را به مروارید خلیج‌فارس مبدل کرده است. جزیره کیش در یک منطقه‌ی خشک و گرم واقع‌شده و تحت تأثیر آب‌وهوای بیابانی قرار دارد. جزیره کیش تابستان‌هایی طولانی و گرم و زمستان‌هایی کوتاه و معتدل را تجربه می‌کند. آب‌وهوای جزیره‌ی کیش تحت تأثیر توده‌های هوای جنوبی و شمال غربی است. بارش باران تنها در ماه‌های زمستانی و در اکثر اوقات سیل‌آسا و زودگذر است، به همین خاطر جزیره به‌طور عمومی خشک و با سرانه‌ی بارش کم است. رطوبت هوا در تابستان‌ها به بالاترین حد خود می‌رسد تا جایی که شاید رطوبت ۱۰۰% هم دور از انتظار نباشد.

مطالعه کنید

چگونه برویم؟

آسان‌ترین و سریع‌ترین راه رسیدن به جزیره کیش مسیر هوایی است. روزانه به‌طور متوسط ۱۵ هواپیما از فرودگاه مهرآباد تهران به سمت فرودگاه جزیره کیش پرواز می‌کنند که یک ساعت و نیم بعد در مقصد به زمین می‌نشینند. قیمت مصوب بلیت یک‌طرفه ۱٬۷۲۵٬۰۰۰ ریال است که البته با توجه به شروع آزادسازی نرخ بلیت از اردیبهشت ۱۳۹۳، تا حداکثر ۲٬۳۹۵٬۰۰۰ ریال نیز عرضه می‌شود. بلیت هواپیمای چارتر تهران تا جزیره کیش نیز از ۱٬۴۱۷٬۰۰۰ ریال شروع می‌شود و در ایام تعطیل معمولاً  ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش قیمت پیدا می‌کند. گرچه اگر خوش‌شانس باشید، در روزهای غیر تعطیل، بلیت‌هایی به بهای کمتر از ۱۰۰٬۰۰۰ تومان هم می‌توانید پیدا کنید. از شهرهای آبادان، ارومیه، اصفهان، اهواز، بم، بندرعباس، تبریز، تهران، چابهار، خرم‌آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، شیراز، کرمانشاه، گرگان و مشهد پرواز مستقیم تا جزیره کیش دایر است.

مطالعه کنید

سفر هوایی به جزیره کیش

همه روزه بیش از ۳۰ پرواز از شهرهای مختلف کشور به مقصد فرودگاه بین‌المللی جزیره کیش انجام می‌شود و بیش از یازده شرکت هواپیمایی پروازهای منظم روزانه یا هفتگی به مقصد یا از مبداء جزیره کیش را ارایه می‌نمایند. این حجم پروازها و مسافران، فرودگاه بین‌المللی جزیره کیش را به سومین (به ترتيب مهرآباد، مشهد و كيش) فرودگاه پر رفت و آمد کشور مبدل کرده‌است. ناگفته پیداست که گزینه‌ی سفر هوایی یکی از بهترین روش‌های سفر به جزیره کیش است. با پرس‌و‌جو از آژانس‌های مسافرتی و یا با نگاهی به آگهی‌های فروش تور و بلیت متوجه تنوع و گوناگونی بهای بلیت هواپیما به جزیره کیش می‌شویم. از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳ قوانین آزاد‌سازی نرخ بلیت هواپیما آغاز شده و شرکت‌های هواپیمایی یا اجاره‌کنندگان پرواز به تعیین نرخ بلیت می‌پردازند، با این حال یک نرخ عرفی به عنوان قیمت پایه در نظر گرفته می‌شود. در این میان گاهی می‌توان بلیت با بهای بسیار ارزان قیمت پیدا نمود که نه تنها سنخیتی با نرخ عرفی ندارد بلکه با محاسباتی سرانگشتی، سود‌بخش بودن آن پرواز را زیر سوال می‌برد. اما این تنوع قیمت از کجا ناشی می‌شود.

مطالعه کنید

شرایط و مقررات ورود و خروج خودرو شخصی

می‌توان با اتومبیل شخصی نیز به جزیره کیش سفر کرد. در این صورت باید با قوانین و مقررات مربوط به ورود و خروج خودروی شخصی آشنایی داشته باشید.

مطالعه کنید