راه‌های پیشگیری از گزش عروس دریایی

راه‌های پیشگیری از گزش عروس دریایی

عروس دریایی جانوری شگفت‌انگیز است و دو هزار گونه از آن در جهان شناخته‌شده است. در میان آن‌ها تنها صد گونه زهرآگین هستند که زهر آن‌ها برای انسان آسیب‌رسان است. همگی عروس‌های دریایی دارای شاخک‌های حساس هستند که از زیر پیکر چتر مانند آویزان هستند. این شاخک‌ها دارای هزاران یاخته گزنده هستند که نماتوسیست (Nematocyst) نام دارند و وظیفه تزریق زهر بر دوش آن‌هاست. اگرچه این جانور مجهز به چنین اسلحه مرگباری است، بااین‌حال خوی تهاجمی ندارد. در حقیقت این جانور فاقد مغز است و تنها واکنش‌هایی به محرک‌های گوناگون از خود نشان می‌دهد. عروس‌های دریایی بیشتر دسته‌جمعی حرکت می‌کنند و ازاین‌رو به‌یک‌باره فرد خود را در میان انبوهی از آن‌ها می‌یابد که اگر با بدن برهنه وارد آب‌شده باشد، به‌راحتی توسط این جانوران گزیده می‌شود. در ظرف چند دقیقه، آماس، برافروختگی و سوزشِ بسیار شدید در محل‌های گزش احساس می‌شود که به‌تدریج به عوارضی چون سردرد، درد عضلانی، تهوع، تشنج، تب و مشکلات قلبی ـ ریوی و گوارشی منتهی خواهد شد.

برای پیشگیری از گزش عروس‌های دریایی، بهترین گزینه پرهیز از شنا در مناطقی از دریاست که دارای عروس‌های دریایی است. در روزهای پایانی اسفندماه و اوایل بهار که فصل جفت‌گیری و تخم‌ریزی این جانوران است، سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان، بخصوص سواحل جزایر محل تجمع آن‌ها می‌شود. عروس‌های دریایی همچنین به آب‌های گرم علاقه نشان می‌دهند. تغییرات جوی باعث حرکت گله‌ی عروس‌های دریایی به نواحی مختلف می‌شود و ممکن است ناگهان شاهد افزایش آن‌ها در هوای گرم باشید. ناجیان غریق می‌توانند اطلاعات مفیدی درباره حضور این جانور و دیگر جانوران دریایی خطرناک در آب‌های ساحلی در اختیارتان بگذارند. در هنگام شنا مراقب آب‌های اطراف باشید. بهتر است در هنگام شنا در آب‌های با تراکم عروس‌های دریایی، از لباس غواصی یا لباس شنا با پوشش کامل استفاده کنید. در صورت مشاهده به دسته‌های عروس دریایی نزدیک نشوید و سعی درگرفتن و یا عبور از میان گله‌ی آن‌ها نکنید. اگر در منطقه‌ی زیست عروس‌های دریایی غواصی یا شنا می‌کنید حتماً یک شیشه سرکه سفید در کیف کمک‌های اولیه‌ی خود داشته باشید.

راه‌های پیشگیری از گزش عروس دریایی

  1. از شنا در مناطق دارای عروس دریایی پرهیز کنید. اگر مطمئن نیستید، به گزارش‌های هواشناسی رجوع و یا از ناجیان غریق پرس‌وجو کنید. پرچم بنفش‌رنگ در سواحل حکایت از وجود جانوران دریایی خطرناک، ازجمله عروس دریایی دارد.
  2. اگر به مناطق دارای عروس دریایی می‌روید، برای شنا در عمق حتماً از لباس کامل غواصی استفاده کنید. برای شنا در نواحی کم‌عمق و بسیار نزدیک به ساحل، مایو شنای بلند بهتر از انواع کوتاه آن است.
  3. از عروس‌های دریایی دور بمانید. حتی اگر آن را در ساحل یافتید به آن نزدیک نشوید. سلول‌های گزنده عروس دریایی می‌توانند برای ۳ روز فعال باقی بمانند. در صورت مشاهده آن را به مسئولین ساحل گزارش کنید.
  4. اگر راه فراری نبود، آرامش خود را حفظ کنید و از تقلا برای نجات پرهیز کنید. عروس‌های دریایی معمولاً حمله نمی‌کنند مگر تحریک شوند. با خونسردی تلاش کنید تا در مسیر عروس دریایی قرار نگیرید.