جزیره کیش، مروارید خلیج فارس

بیش از هر چیز، فضای آرامش‌بخش و زیبای جزیره است که ایرانیان را به خود جذب می‌کند. زنگ تفریحی برای مردم پرتلاش ایران تا دغدغه‌های روزمره، ترافیک سنگین شهری، آلودگی هوا و ... را هرچند برای مدتی کوتاه به فراموشی بسپارند. این جزیره شاید تنها بخشی از خاک ایران باشد که در آن خبری از پیکان نیست؛ فضاهای شهری مدرن و زیبا، هتل‌های برازنده، تفریحات و سرگرمی‌هایی که برای بسیاری از ایرانیان تجربه‌ای جدید هستند و امکانات خرید بسیار مناسب، همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا اقامتی دلپذیر را رقم زنند.

جزیره کیش در شمال خلیج‌فارس و در فاصله ۱۸ کیلومتری بندر گرزه قرارگرفته است. این جزیره بیضی‌شکل، ۹۰ کیلومترمربع مساحت دارد و سطح نسبتاً هموار آن تا ۱۲۰ پا از سطح دریا ارتفاع می‌یابد. آب‌وهوای جزیره کیش گرم و مرطوب است. اگرچه در فصل تابستان، شرجی هوا و گرمای زیاد آزاردهنده است، اما فصل زمستانش بهشت است.

جزیره کیش از مهم‌ترین مناطق آزاد تجاری ایران است و همه‌ساله میزبان هزاران گردشگر، خصوصاً گردشگران خرید ایرانی است. جزیره کیش مرکز مبادلات پرسود تجاری و موقعیت‌های ویژه خرید کالا با بهایی پایین‌تر از سرزمین اصلی است. ازاین‌رو برای بسیاری خرید در کیش به‌عنوان مهم‌ترین جاذبه گردشگری آن شناخته می‌شود. البسه و پوشاک، تجهیزات صوتی و تصویری، لوازم‌آرایشی، لوازم‌خانگی و گل‌های مصنوعی بین خریداران از اقبال بیشتری برخوردارند. اغلب فروشگاه‌ها از ساعت ۱۳ تا ۱۷ تعطیل هستند. به جهت عدم نیاز به روادید، برخی از گردشگران خارجی نیز برای یک تجربه‌ی ایرانی راهی این جزیره می‌شوند. بسیاری از کارگران خارجی کشورهای حوزه خلیج‌فارس که برای تمدید ویزای اقامت خود در آن کشورها بایستی از کشور ثالث دیگری وارد شوند، نیز از مهمانان جزیره هستند.

جزیره کیش مراکز اقامتی متنوع و مناسبی را برای هر نوع سلیقه‌ای در اختیار دارد. از سوئیت‌های لوکس تا متل‌های کنار دریا و آپارتمان‌های اجاره‌ای. این جزیره به‌عنوان یک‌قطب گردشگری، سرمایه‌گذاران دولتی و خصوصی بسیاری را برای احداث هتل‌ها به خود جلب کرده و بالاترین نرخ رشد این صنعت در کشور را به خود اختصاص داده است. اکثر هتل‌ها در جبهه شرقی جزیره و در نزدیکی بازارها و مراکز خرید قرار دارند. در حال حاضر بیش از ۴۵ هتل و مرکز اقامتی با ۹ هزار تخت در جزیره کیش فعال است و تعدادی دیگر نیز در حال احداث می‌باشند.

دلایل بسیاری برای دیدار از کیش وجود دارد، جدای از امکانات خرید مناسب که اصلی‌ترین جاذبه گردشگری جزیره به شمار می‌رود، جاذبه‌های طبیعی، دیدنی‌های بسیار و امکانات تفریحی و ورزشی گوناگون آن نیز به جلب سیاحان کمک شایانی می‌کند. سواحل نقره‌فام و آب زلال آن به‌گونه‌ای است که می‌توان ماهیان و جانوران کف آب را به‌آسانی مشاهده کرد. امکانات ورزش‌های آبی متنوعی نیز چون غواصی، کیبل اسکی و جت اسکی برای علاقه‌مندان فراهم است. مسیر دوچرخه‌سواری ۷۰ کیلومتری دور جزیره به همراه ایستگاه‌های اجاره دوچرخه در طول آن و تجهیزات ورزشی دیگر چون بولینگ، باگی، کارتینگ، بیلیارد، تنیس، فوتبال و والیبال ساحلی، از جاذبه‌های مفرح جزیره هستند. پیشینه تاریخی جزیره نیز یادگارهای بی‌نظیری چون شهر باستانی حریره و شهر زیرزمینی کاریز را برجای گذارده است. تماشای غروب سرخگون خورشید در قفای کشتی یونانی، مقدمه‌ای خیال‌انگیز و فراموش‌نشدنی بر شب‌های پرستاره و پر جنب‌وجوش جزیره است. پارک آهوان، پارک پرندگان و پارک کم‌نظیر دلفین‌ها نیز خصوصاً برای کودکان بسیار خاطره‌ساز هستند.