پوشش گیاهی جزیره کیش

جزیره کیش همانند دیگر جزیره‌های خلیج‌فارس، مخصوصاً جزیره‌های ناحیه‌ی تنگه‌ی هرمز دارای پوشش گیاهی گرمسیری نیمکره‌ی شمالی است. جزیره کیش علاوه بر ویژگی‌های جغرافیایی و اقلیمی مخصوص خود، مانند جزیره‌های کنار دست خود مثل؛ فرور، هندورابی، شیدور، لاوان و حتی قشم، تحت تأثیر آب‌وهوای نیمه استوایی حاکم بر این گروه از پوشش گیاهی است. بخش‌هایی از جزیره‌ی کیش از درختان و بوته‌زارهای کم‌پشت پوشیده شده است. معمولاً این درختان، پراکنده و دور از هم هستند. درختان گرمسیری برای سازگاری با شرایط آب و هوایی محیط، تغییرات جالبی کرده‌اند؛ تغییراتی مانند پیدایش ریشه‌های هوایی، کاهش برگ‌ها و پیدایش خار در تنه و شاخه‌ها. به همین دلیل آب کمتری از این درخت تبخیر می‌شود و در مقابل گرمای شدید و نور آفتاب بهتر مقاومت می‌کنند.

درخت لور (انجیر معابد)

لور، انجیر معابد یا انجیر بنگال درخت بزرگی است که در جزایر و بندرهای خلیج‌فارس و دریای عمان می‌روید. تاج بزرگ، ریشه‌های آویزان از تنه‌ی اصلی و برگ‌های درشت و بیضی‌شکل، این درخت را از سایر گیاهان متمایز ساخته است. ریشه‌های این درخت که همچون ساقه‌های افشان و با پیچ‌وتاب در پیرامون تنه‌ی اصلی به سمت پایین کشیده شده‌اند، ظاهری پیچیده و مرموز به درخت می‌دهند. درخت لور دارای میوه‌های نارنجی‌رنگ به شکل انجیر و به‌اندازه فندق است که برخی از اهالی آن‌ها می‌خورند. در آبادی باغو در جنوب غرب جزیره، درختان لور بسیار بزرگ و زیبایی وجود دارند. بزرگ‌ترین درخت لور را در کنار زمین تنیس و در مجموعه درخت سبز می‌توانید بیابید.

درخت کنار (سدر)

از درختان خاص منطقه خلیج‌فارس و از تیره عناب‌ها است. شاخه‌های پوشیده از خار و برگ‌های ریز و انبوه دارد و میوه سرخ‌رنگ آن خوشمزه و شیرین است. از ساییده‌ی برگ درخت کنار، گردی سبزرنگ می‌سازند که در قدیم برای شستشوی موی سر استفاده می‌شده است.

درخت کهور

درخت و درختچه با ساقه‌ی خاردار که در کیش تا ارتفاع ۱۵ متر هم رشد می‌کند و برخی از آن‌ها تا ۵۰۰ و ۶۰۰ سال عمر دارند. چوب آن محکم است و در کشتی‌سازی و تولید لوازم خانه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درخت کرت

درخت یا درختچه‌ای که در جزیره کیش تا ۱۵ متر ارتفاع رشد می‌کند. از دسته‌ی گل‌ابریشمی‌ها است و گل‌های آن زیبا و معطر و به رنگ زرد گوگردی است. در قدیم، غوّاصان جزیره کیش میوه‌ی این درخت را در آب خیس کرده و بعد از چند ساعت که لعاب پس داد، آب آن را قبل از فرورفتن در آب، به تن خود می‌مالند تا آب‌شور دریا بدنشان را زخم نکند. همچنین بچه‌ها، میوه‌ی این درخت را در آب می‌جوشانند و از آن چسب تهیه می‌کنند. میوه‌ی این درخت مانند لوبیای سبز کشیده، بندبند و مسطح است. از پوست تنه این درخت صمغ به دست می‌آید.

درختچه گز

درختچه‌ای با برگ‌های ریز و به هم فشرده (به نظر بدون برگ است) با گل‌های منظم در رنگ‌های سفید و صورتی. حدود ۳۰۰ گونه از این درخت شناخته‌شده است. درخت گَز همان درختی است که رستم، قهرمان شاهنامه، از شاخه آن تیری دوشاخه ساخت و به چشم اسفندیار رویین‌تن زد و او را شکست داد. گز ریشه‌های بسیار محکمی دارد. به همین دلیل در مناطق بیابانی، برای جلوگیری از حرکت شن‌های روان و فرسایش خاک، بسیار مناسب است.

درخت اُکالیپتوس

درخت اُکالیپتوس در اصل از سرزمین استرالیا آمده است. ارتفاع این درخت، معمولاً بسیار زیاد است و برگ‌هایی کشیده و براق دارد. از برگ آن مایعی تهیه می‌شود که با آن بُخور می‌دهند. برگ این درخت بویی تند دارد. اگر تنها یکی از برگ‌های اُکالیپتوس را خردکنید، می‌توانید به‌راحتی بوی آن را حس کنید.

نخل خرما

نخل یا درخت خرما دارای میوه‌ای خوشمزه و مغذی است. از درختان قدیمی است که نام آن حتی در تورات و قرآن مجید هم آمده است. آب‌وهوای جزیره کیش برای کشت خرما بسیار مساعد است. علاوه بر نخل‌هایی که به‌صورت پراکنده در سطح جزیره وجود دارند، انبوهی از نخل‌ها را در نخلستان‌های طلوع و غروب کیش نیز می‌توانید ببینید. نخلستان غروب کیش با حدود دو هزار نخل و ۲۵ هکتار وسعت در غرب جزیره واقع است. درختان خرمای جزیره کیش، گونه‌های مختلف دارند که رزک، دیری، زرد و شکر و ... نام بعضی از آن‌هاست. ارتفاع نخل خرما به ۱۰ تا ۲۰ متر می‌رسد و برگ‌های سخت و تیز آن روی شاخه‌های بلند قرار دارد. سازمان منطقه آزاد کیش با واردکردن درختان بالغ از نخلستان‌های هرمزگان و کاشت آن‌ها در بلوارها و حاشیه خیابان‌ها چشم‌انداز زیبایی در جزیره به وجود آورده است.

درخت نارگیل

تعداد ۳٬۰۰۰ اصله درخت نارگیل در مساحتی بالغ‌بر ۲۰ هکتار از نوار ساحلی شرق کیش کاشته شده که زیبایی و سرسبزی چشمگیری به این سواحل بخشیده است.

گیاهان شب خُسب

این گیاهان از خانواده‌ی آکاسیا هستند و میوه‌هایی شبیه لوبیا دارند که مانند بندانگشت، کشیده و مسطح است و در هر بند آن دانه‌هایی وجود دارد. آن‌ها شب‌ها برگ‌های خود را جمع می‌کنند و به عبارتی می‌خوابند و به همین دلیل، به آن‌ها شب خُسب می‌گویند. گیاهان شب خُسب، با آمدن روز و طلوع خورشید برگ‌های خود را دوباره باز می‌کنند و به استقبال آفتاب می‌روند.

از اواسط پاییز و با شروع بارندگی‌های پاییزی، تقریباً همه‌ی سطح جزیره با گل و گیاهان یک‌ساله‌ی خودرو سبز می‌شود. این گیاهان معمولاً تا اواسط بهار دوام می‌آورند و علاوه بر ایجاد چشم‌اندازهای زیبا، منبعی برای تغذیه‌ی آهوان و اندک دام‌های اهلی موجود در سطح جزیره هستند.

زمستان فصل رویش قارچ‌های خوراکی در جزیره کیش است که بسیار خوشمزه و گران‌بها هستند.