راهنمای سفر به جزیره کیش

درباره‌ی جزیره کیش

شناسنامه‌ی جزیره کیش

خب! حالا چرا کیش؟! مگه چی داره؟، شاید شما هم سوالاتی از این دست را شنیده یا پرسیده باشید. براستی چه چیزی این جزیره را محبوب ساخته است؟
برای پاسخ به سوال فوق کافیست مطالبی که در این بخش آمده را مطالعه کنید. این بخش چون دانشنامه‌ای به پرسش‌ها و کنجکاوی‌های شما پاسخ می‌دهد. برای شروع بهتر است از مطلب جزیره کیش، مروارید خلیج فارس آغاز کنید.

مشاهده لیست کامل مطالب

مطالب این بخش

جزیره کیش، مروارید خلیج فارس

بیش از هر چیز، فضای آرامش‌بخش و زیبای جزیره است که ایرانیان را به خود جذب می‌کند. زنگ تفریحی برای مردم پرتلاش ایران تا دغدغه‌های روزمره، ترافیک سنگین شهری، آلودگی هوا و ... را هرچند برای مدتی کوتاه به فراموشی بسپارند. این جزیره شاید تنها بخشی از خاک ایران باشد که در آن خبری از پیکان نیست؛ فضاهای شهری مدرن و زیبا، هتل‌های برازنده، تفریحات و سرگرمی‌هایی که برای بسیاری از ایرانیان تجربه‌ای جدید هستند و امکانات خرید بسیار مناسب، همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا اقامتی دلپذیر را رقم زنند.

مطالعه کنید

تاریخچه جزیره کیش

از جزیره کیش در طول تاریخ با اسم‌های متعددی مانند کامتینا، آراکیا، آراکاتا و قیس نام‌برده شده است. ازآنچه در کتب تاریخی بازگو شده است برمی‌آید که از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیره کیش تحت تسلط ایران بوده است. حاکمیت معنوی ایرانیان بر کیش از رهنامه‌های نگاشته توسط ایشان به زبان پهلوی کاملاً مشهود است. در سال ۳۲۵ قبل از میلاد، اسکندر سوم مقدونی (اسکندر کبیر) به نیرشوس (افسر نیروی دریایی یونان) سفارش کرد که با یک هیئت اعزامی به سفر خلیج‌فارس و دریای عمان برود. نوشته‌های نیرشوس در آراکاتا را می‌توان اولین اشاره به جزیره کیش در طول تاریخ دانست.

مطالعه کنید

موقعیت جغرافیایی کیش

جزیره کیش در فاصله‌ی ۱۸ کیلومتری سرزمین اصلی ایران، با مساحت ۹۰٬۴۵۷ کیلومترمربع به شکل یک بیضی و با مرز بیرونی تقریباً ۴۰ کیلومتری در خلیج‌فارس واقع‌شده است. این جزیره در یک‌چهارم ابتدایی خلیج‌فارس به نسبت ورودی تنگه‌ی هرمز، در نوار ساحلی ۱۳۵۹ کیلومتری ایران که در شمال خلیج‌فارس است، قرار دارد. طول و عرض جغرافیایی جزیره، ۲۶٫۳۲ درجه شمالی و ۵۳٫۵۸ درجه شرقی است. طول جزیره از ساحل غربی تا ساحل شرقی در حدود ۱۵٫۴۵ کیلومتر است (فاصله‌ی بین مجتمع تفریحی مریم تا میدان هور). بیشترین فاصله‌ی بین دو ساحل شمالی و جنوبی در حدود ۷٫۵ کیلومتر است (فاصله‌ی بین گمرک بندر تا فانوس دریایی).

مطالعه کنید

آب‌وهوای جزیره کیش

آب‌وهوای جزیره کیش گرم و شرجی است. میانگین دما ۲۷ درجه سانتی‌گراد است و گاهی از ۳۵ درجه سانتی‌گراد نیز پیشی می‌گیرد. تیر و مرداد گرم‌ترین ماه‌های سال هستند و دمای هوا در بهمن و اسفند به پایین‌ترین حد خود می‌رسد؛ که دل‌پذیرترین وقت سال برای ساکنین آن است. حداقل دمای جزیره کیش در طول سال به کمتر از ۳ درجه سانتی‌گراد نیز نمی‌رسد و همین حداقل هم تنها در چند روز از فصل زمستان قابل‌انتظار است. در این فصل هوا خنک‌تر و رطوبت نیز پایین است اما بااین‌حال آب دریا گرمای مطلوبی دارد.

مطالعه کنید

پوشش گیاهی جزیره کیش

جزیره کیش همانند دیگر جزیره‌های خلیج‌فارس، مخصوصاً جزیره‌های ناحیه‌ی تنگه‌ی هرمز دارای پوشش گیاهی گرمسیری نیمکره‌ی شمالی است. جزیره کیش علاوه بر ویژگی‌های جغرافیایی و اقلیمی مخصوص خود، مانند جزیره‌های کنار دست خود مثل؛ فرور، هندورابی، شیدور، لاوان و حتی قشم، تحت تأثیر آب‌وهوای نیمه استوایی حاکم بر این گروه از پوشش گیاهی است. بخش‌هایی از جزیره‌ی کیش از درختان و بوته‌زارهای کم‌پشت پوشیده شده است. معمولاً این درختان، پراکنده و دور از هم هستند. درختان گرمسیری برای سازگاری با شرایط آب و هوایی محیط، تغییرات جالبی کرده‌اند؛ تغییراتی مانند پیدایش ریشه‌های هوایی، کاهش برگ‌ها و پیدایش خار در تنه و شاخه‌ها. به همین دلیل آب کمتری از این درخت تبخیر می‌شود و در مقابل گرمای شدید و نور آفتاب بهتر مقاومت می‌کنند.

مطالعه کنید